ošetrovanie kože a kníh

Ako sa starať o koženú knihu denník

Ako sa správne staráť o svoj kožený denník alebo knihu? To je otázka, ktorú mi niekedy zákazníci položia, takže si myslím, že by bolo dobré uviesť niekoľko inštrukcii k ich ošetrovaniu.

Nie som odborník, ani reštaurátor kníh a preto nižšie len zdieľam svoj osobný názor.

Na starostlivosť o kožu sa vzťahujú niektoré veľmi priame pravidlá,pretože kniha je objekt vyrobený z rôznych materiálov, ktoré boli zostavené, preto na to musíme myslieť ako na celok. Hovoríme o koži, papieri, kartóne, lepidle, farbe a kovových doplnkoch.


Niekoľko všeobecných pravidiel:

Koža potrebuje dýchať. Neuchovávajte vášu knihu v uzavretých škatuliach alebo taškách, či igelitkách, pretože môže dôjsť k tvorbe plesní.

Nevystavujte kožený denník priamemu slnečnému žiareniu. Zatiaľ čo slnko je skvelé na to, aby sa zabránilo plesniam, má vplyv na obaly kníh, pretože koža vyschne , lepidlo a lepenka reagujú a sú zdeformované a zvlnené a v neposlednom rade dlhodobou expozíciou vybledne farba kože.

Udržujte zdravú hladinu relatívnej vlhkosti vo vašej domácnosti. Ak žijete v oblasti, ktorá je vlhká alebo máte vlhkosť v stenách, pomocou odvlhčovača udržujte úroveň pod kontrolou. Nadmerná vlhkosť je prostredím pre vývoj plesní, ktoré sa môžu objaviť i na kožených výrobkoch.

Na starostlivosť o kožené väzby používajte vhodné výrobky. Uvedomte si však, že prípravky, ktoré budete používať, závisia úplne od toho, o aký druh kože sa staráte - či sú prírodné, farbené gélom alebo farbami, záverečnou úpravou atď.

Voskovanie je skvelý spôsob, ako chrániť kožu pred vlhkosťou, ale nemalo by sa vykonávať príliš často. 

Koženú knihu nečistíte vodou. Na tento konkrétny účel používajte správny produkt. Môžete si nájsť dobrý výber čističe a prípravkov na kožu. Koža môže byť mimoriadne odolná, ak bude o ňu správne postarané, vydrží stovky rokov. Je tiež dobré ku knihe objednať zároveň aj púzdro z knihárskej lepenky, plátna či kože, ktoré budú knihu chrániť pri prenose, vo vnútri batožiny či len ako ochrana knihy na polici v knihovničke.  Neodporúčam vám však, aby ste si denník uchovávali vždy v koženom obale, naopak, používajte ho čo najviac a nechajte ho na poličke. Koža je dobrý výrobok, ktorý pri používaní získava patinu, ktorá sa dá umelo len veľmi ťažko dosiahnuť a stáva sa krajším.

Máte otázku o koženej knihe? Kontaktujte ma.