Ošetrovanie dreva

    Ručná výroba nádob a iných úžitkových predmetov z dreva vyžaduje pomerne veľa času a síl. Z toho dôvodu sa nejedná o lacné záležitosti a preto sa treba o tieto predmety aj náležite starať.
Drevene predmety na dekoratívne účely prevažne stačí pretrieť navlhčenou handričkou a osušiť. Nádoby používané na jedenie či pitie stačí len opláchnuť v teplej vode, pri silnom znečistený použiť šetrný prostriedok s mäkkou hubkou. Po namáčaní je potrebné odkvapkať a jemne vysušiť, aby drevo neabsorbovalo vodu. Samozrejmosťou je, že drevený riad nie je vhodný do umývačky riadu. 
    Mnou vyrobené nádoby a lyžice po dokončení ošetrujem zväčša prírodným ľanovým olejom, či voskom. Je tiež možné výrobky ponechať v ich prirodzenom stave bez oleja. Vtedy používaním rýchlo získajú krásnu patinu a farbu. Misky a kuksy ošetrené olejom budú stárnuť pomalšie, ale stárnu časom vďaka ich používaniu. Vtedy nadobudnú svoj starožitný charakter, s vytvrdeným povrchom na dlhú životnosť. Obe prístupy vedú ku krásnemu bohatému starnutiu, ktorý rozpráva príbeh o ich živote a láske svojho majiteľa prostredníctvom jedinečnej patiny. Obe varianty - s olejom či prírodné povrchy na lyžičkách a kuksach sú bežné tradície.
    Príležitostné opätovné ošetrenie olejom (napríklad ľanovým) pomôže udržať váše drevené výrobky v dobrej kondícii,  aby tieto vydržali celý život.