O mne

        Na začiatku príbehu sú spomienky na starého otca, ktorý v zime pri peci vyrezával drevené lyžičky, varešky a iné drobnosti potrebné v domácnosti. Ako dieťa som bol unesený z toho, čo všetko vie mozoľnatými a predsa šikovnými rukami z obyčajného polienka vykresať štepárskym nožom. Ten úžas, ked hladil drevenú lyžicu, ktorá na začiatku bola kúskom drievka v šope. Bol som bol fascinovaný tou premenou, ale predpokladám, že u nás na Kysuciach boli takýto "kúzelníci" takmer v každej chalupe. Neskôr mi vyrezával z borovicovej kôry lodičky, vždy jednu pre mňa a jednu pre seba a spolu sme ich boli púšťať na rieke, alebo len v kadi s vodou na dvore. Práve od neho som sa učil prvé ťahy nožom- rybičkou na brúsnom kameni a prvé zárezy do dreva,keď som sa pokúšal o loďku vytvorenú vlastnými rukami.
    V zrelom veku som sa znova vrátil k tradičnému vyrezávaniu nožom, za použitia dlát, sekery a iných ručných nástrojov pri vyrezávaní prvých misiek. Je to oveľa fyzicky náročnejšie ako strojové opracovanie dreva, avšak výsledok stojí za to. Poteší ma, keď som pri výrobe nepoužil elektrickú zástrčku a moderné náradie. Snažím sa používať nástroje, ktoré sú jednoduché, tiché a majú minimálny vplyv na životné prostredie. A to ani nie som členom amišskej komunity. Z toho dôvodu pre mňa sústružené misky pravidelných tvarov nemajú žiadnu, prípadne len malú hodnotu, čo je poväčšine hodnota použitého dreva.

    Pri modelovaní misiek prihliadam na kresbu a stav dreva, teda nie každý tvar misiek je rovnaký ako na predlohe. Takže každá miska je vlastne originál, v čom vlastne spočíva čaro ručnej práce. Na výrobu využívam miestne drevo zo stromov vyrezaných v mojom okolí, ktoré by skončilo ako palivové drevo. Bránim sa použitiu priemyselne vyťaženého dreva a nevyužívam "exotické" tropické, ktoré k nám bolo dovezené z opačného konca sveta. Druh dreva, ktorý  používam, je úplne závislý od toho čo nájdem, prípadne mi niekto poskytne z kôlne. Väčšina dreva pochádza z čerešne, orecha, jablone či smreku. 

    Čas určený pre každú misu, či lyžicu sa líši v závislosti od veľkosti a druhu dreva. Najmenšie lyžice môžu trvať tak dlho, ako najväčšie misy. Drevo je prírodný a čistý materiál, ktorého dva kusy nie sú rovnaké. Umožňujem drevu ovplyvňovať dizajn a intuitívne reagujem na štruktúru dreva, keď vyrezávam, dlabem, či brúsim.Umelecký a meditatívny proces teda vlastne spočíva v kopírovaní prírodných tvarov :-).